W sekcji FAQ znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania.
Dlaczego płyta nosi nazwę płyty z betonu GRC a nie płyty z betonu architektonicznego?
Płyta z betonu GRC z naszego założenia jest płyta lekką, uzyskaną z mieszanki keramzytowo-cementowej, niemającą na celu niepotrzebnego obciążania ścian i konstrukcji pomieszczeń nią wykończonych. Doskonale swą strukturą nawiązuje do betonu architektonicznego i jego estetyki przy zachowaniu odpowiednich i wygórowanych parametrów fizycznych. Gwarantuje dodatkowe wyciszenie pomieszczenia i estetyczne wykończenie.
Czy płyty z betonu GRC mimo swej lekkości są równie wytrzymałe i trwałe?
Tak. Nasze płyty z betonu GRC spełniają najwyższe wymagania i normy bezpieczeństwa. Są także mrozoodporne i ogniotrwałe.
Czym jest keramzyt stosowany w płytach z betonu GRC?
Keramzyt, jest materiałem naturalnego pochodzenia, produkowanym z glin ilastych i wypalany w piecach wysoko temperaturowych. Jest naturalnym produktem, wykorzystywanym w wielu procesach budowlanych o bardzo szerokim spektrum zastosowań. Dzięki całkowitej naturalności sprzyja domownikom, ociepla, wygłusza, izoluje, nie absorbuje wody.
W jaki sposób mocować płyty z lekkiego betonu GRC o strukturze betonu architektonicznego?
- Montaż przy użyciu kołków rozporowych - po nawierceniu otworów (ok 7- 8 cm) od krawędzi płyty, używamy kołków rozporowych. Można dodatkowo zastosować dekoracyjne, stalowe zaślepki.
- Montaż przy użyciu kleju - po zagruntowaniu ściany, płyty montujemy na specjalny, dedykowany klej dostępny w naszym sklepie.
Czy jest możliwość montażu płyt na ścianie karton-gipsowej?
Tak. Należy jednak stworzyć nośny stelaż pod płytę GRC. Zawsze stosujemy optymalne mocowanie względem wytrzymałości ściany i bierzemy pod uwagę wytrzymałość tynku oraz materiału, z którego wykonana jest ściana.
Czy zanim zamontujemy płytę, należy ze ściany usunąć tynk?
Nie trzeba usuwać tynku. Należy się jedynie upewnić, czy tynk jest w dobrej kondycji mechanicznej, nie ma żadnych pęknięć, odparzeń i innych wad.
Czy trzeba gruntować ścianę i płytę przed jej zamontowaniem?
Tak. Zarówno płytę jak i ścianę należy zagruntować. W zależności od chłonności podłoża, czynność tę należy powtarzać zgodnie z instrukcją gruntowania podłoża od 1-3 razy.
Czy do montażu płyt z lekkiego betonu GRC trzeba stosować fugę?
Nie ma potrzeby stosowania fugi - jest to kwestia indywidualnej estetyki. Można montować płyty bezfugowo, zachowując krawędzie płyt, lub stosować niewypełnioną szczelinę od 1mm wzwyż. (fugę traktujemy jako indywidualną potrzebę klienta).
Na jakie powierzchnie montować płyty z betonu GRC?
Płyty z betonu GRC można montować na każdą powierzchnię, wcześniej odpowiednio ją przygotowując. Usuwamy stare farby, zwłaszcza lateksowe i podobne. Surowy tynk gipsowy już w momencie tynkowania i planowania wnętrza pozostawiamy niewygładzony w miejscu układania płyt. Taka powierzchnia zapewnia dużą porowatość i przyczepność. Jeśli nasze pomieszczenie zostało już otynkowane i finalnie wykończone, a zdecydujemy się na ułożenie płyt z betonu GRC, taką powierzchnię należy uporowacić gruboziarnistym papierem, po czym dokładnie odpylić i zagruntować. Płyty układamy na powierzchniach równych.
Czy płyty z betonu mogą zostać zamontowane w łazience oraz pod prysznicem?
Mogą pod warunkiem, że wcześniej zostaną zaimpregnowane.
W jaki sposób zabezpieczone są płyty przed wysyłką?
Płyty przed wysyłką umieszczamy w solidnej skrzyni, dedykowanej pod dany rozmiar i rodzaj płyty. Gwarantuje to solidne zabezpieczenie i stabilność podczas transportu.
Ile płyt mieści się na jednej palecie?
W zależności od rozmiaru i rodzaju w jednej skrzyni pakowej mieści się od 38 płyt wzwyż.
Jaka jest waga płyt z betonu architektonicznego?
Płyty są lekkie - waga najmniejszych zaczyna się już od niespełna 4kg.
Czy płyty z betonu nadają się jako okładzina kominka?
Tak, nasze płyty nadają się na wyjątkową, trwałą okładzinę kominkową. Należy oczywiście uwzględnić odpowiednią izolację termiczną kominka.
Czy płyty z betonu GRC nadają się na wykończenie posadzek/podłóg?
Nie. Ten rodzaj płyty nadaje się tylko do wykańczania ścian.
W jaki sposób przechowywać i składować płyty?
Płyty należy przechowywać w pomieszczeniu suchym i nie narażonym na gwałtowne zmiany temperatur przed montażem. Sposób składowania wyłącznie taki w jaki zostały dostarczone w opakowaniu. Płyta składowana w inny sposób może ulegać odkształceniom, za co producent ani dostawca nie ponosi odpowiedzialności.